Ето го наличен вече и достойния заместник на Citizen CX, а именно Citizen CX-02.
Много от вас са имали допир до Citizen CX и знаят на какво е способен – безгрижно отпечатване на 10-ки хиляди снимки, при някои клиенти бройката отдавна подмина и 100 000. Мобилност, надежност, лесно обслужване и т.н и т.н
Фото принтера Citizen CX на практика вече е спрян от производство и не се предлага за продажба. Спокойно, на негово място идва Citizen CX-02, който е дори по-добър.
Тук ще се спрем на някои основни моменти и новости при Citizen CX-02.
Пълните спецификации може да видите тук.
Размери и тегло
Височината и дълбочината се запазват същите, широчината обаче е намалена с почти 5 см. Тук трябва да отбележим, че въпреки, че дълбочината е същата, участъка, където се включват захранващия и USB кабели, е скосен. Така на практика дълбочината с включени кабели също е редуцирана. Теглото е намалено с 2 кг. и вече е 12 кг, това без консуматива. Напълно зареден и готов за работа е 13,5 кг.
Стендбай (слип) режим
След няколко минути на неактивност принтера минава в режим на изчакване. По този начин не само, че консумацията пада рязко ами спират и вентилаторите- става си абсолютно тих, пък и не вкарват излишно прах вътре. При обръщане към принтера за печат примерно, той се буди и минава в режим на готовност.
Режим пренавиване на рибона
Какво значи това? При фото принтерите Citizen CX и Citizen CY/CY-02 имаме възможност да печатаме снимки 10х15 от консуматив 15х20. При този режим принтера печата две снимки 10х15 непосредствено/заедно една след друга, ножа ги реже и всичко е супер. Обаче ако подадем нечетен брой снимки към принтера, губим половинката от рибона и така една снимка 10х15 отива в канала. Не така стои въпросът при Citizen CX-02 обаче. Японците са си свършили работата и вече може да принтирате 10х15 от консуматив 15х20 и да не губите нищо. Принтера си помни всичко и продължава от там където е спрял дори, и след отпадане на захранването (издърпване на щепсела от контакта).
Гланц, мат и лустър
И досега фото принтерите Citizen си правеха гланц и мат от един консуматив. Тук имаме вече и трето – лустър завършващо покритие на снимките. Всичките три покрития си ги правите от един и същ консуматив, просто прозрачния/запечатващ слой се нанася от принтера по различен начин спрямо това какво сте избрали.
По-бърз
На хартия за снимка 10х15 от 8,9 сек. при Citizen CX, сега при Citizen CX-02 за 8,4 сек. Какво се случва на практика: подадохме за печат 10 снимки формат 10х15, консуматив в принтера 15х20. Последната снимка излезна точно след 1:25 мин. или 8,5 сек. на снимка, което потвърждава каталожните данни. Цитираните по-горе времена се отнасят за стандартно качество на печат и гланцов завършек на снимките. При високо качество, както и при принтиране мат и лустър, има леко забавяне.
Какво има в кашона
Принтер, естествено, както и: книжка + диск с драйвери(сори, няма за windows XP, но пък има за MAC), тавичка за изпринтираните снимки, ролки/спейсъри за консyматив с ширина 127 мм, както и кабелите: захранващ и USB.
Инсталиране на драйвера
Кликате върху „DriverInstall.CMD“ и просто следвайте инструкциите.
След като приключи инсталационния процес, свързвате принтера към компютъра и след малко той е готов за работа.
Тук е важно да си проверите дали драйверът ви е настроен да ползва фабричния цветен профил който съдържа. От контролния панел избираме „устройства и принтери“. Тук виждаме всички принтери, които имаме инсталирани на компютъра. Избираме желания, десен бутон и избираме “Printing Preferences” и избираме таб Option. В поле Color Adjustment трябва да изберем ICM или ICM & Driver. Разликата между двете опции е, че при ICM, при печат ще се взима под внимание само цветния профил. Ако изберем другата опция, ICM & Driver, ще се ползва цветния профил, но ще се отразят и корекциите от следващия таб Color Adjustment. Тук вече всеки е свободен да експериментира по свое усмотрение.
Броячи
Докато при предходните фото принтери на Citizen се налагаше да ползваме отделен инструмент, за да ги видим, тук всичко си е вградено в самия драйвер.
Просто отиваме на последния таб „printer info“ и всичко си е там: колко копия остават в заредения консуматив, на колко копия е принтера, какъв е консуматива вътре, фърмуери, сериини номера и др.
.